Seyrek’in Yıldızı: Country Plus!

Seyrek’in Yıldızı: Country Plus!

İzmir şehir merkezindeki yapılaşma neredeyse vadesini doldurdu. İzmir’in yeni yerleşim yerlerine ihtiyacı var: merkeze yakın, ulaşımı kolay, havası temiz, ferah, sakin, imar planları iyi yapılmış, tabiri caizse hamuru işlenmeye müsait yerlere…

 

İşte bahsettiğimiz yer tam olarak Seyrek’i işaret ediyor. Seyrek hem Foça yolu üzerinde bulunması, üniversite şehri olması, temiz havası ve kuş cenneti, Mavişehir ve Bostanlı’ya olan yakınlığıyla yatırım için en ideal bölge…

 

Uzun süredir kaderine terkedilmiş… FRH yapı yönetim kurulu başkanı Ferruh Örel ve Sertürk İnşaat yönetim kurulu başkanı Serdar Işıldar keşfedene kadar. Karşıyaka’dan Foça’ya giderken ‘biz neden burayı değerlendirmiyoruz’ diye sormasına kadar…

 

Böylece Country Plus serüveni de başlamış oluyor. İki ortak güç birliği yaparak yola çıkıyor…

 

Seyrek’te o güne kadarki en büyük yatırımı gerçekleştirdiler. 1 yılda 13 milyon liralık 4 proje. Contry Plus çok kısa sürede beklentilerin üstüne çıktı. Büyük ilgi gördü. Öyle ki Vitrin projesinde satış rekoru kırıldı ve 42 gün içerisinde dairelerin tamamı satıldı. Daireler vaat edilen tarihten önce teslim ediliyor. Country Plus yatırımları büyüyerek devam ediyor. Sırada lokasyonu belirlenmiş 3 proje ve ardından gelecek birçok proje var. Ayrıca bölgenin ihtiyacını karşılayacak çarşı projeleri de çok yakında hizmette.

 

Country Plus’ın başarısı birçok yatırımcının gözünü Seyrek’e çevirmesine neden oldu. Seyrek bir anda patladı. İhalesi yapılan Foça duble yolu ve kapatılan Gediz Üniversitesi’nin devlet üniversitesi olması Seyrek’i daha cazip hale getirdi. Arsalar değerlendi, Seyrek kalkındı. Saklı bir cennet gün yüzüne çıktı. İnşaat sektörünün önü açıldı. Çok katlı binaların yapılmaması kentin dokusunu korudu. Estetik ve modern bir Seyrek ortaya çıktı.

 

İşte bir bölgenin/mahallenin kaderi böyle değişti. Bu değişimin mimarları Ferruh Örel ve Serdar Işıldar keyifle okuyacağınız Contry Plus hikayesini İnşaat Deryası’na anlattı. Nerden başladıklarını ve nereye gideceklerini…

 

1 YILDA 4 PROJE BİTTİ

Seyrek hızlı gelişen bir bölge. Burada üniversite olması, öğrenci yoğunluğu ve Foça yolu üzerinde bulunması ciddi bir konut talebinin oluşmasına neden oldu.  Bizde bir gün Foça’ya geçerken neden burayı değerlendirmeyelim diye düşündük. Bu düşüncelerimizi hayata geçirdik. Böylece Country Plus projeleri doğdu. 2015’in ağustos sonunda projelere başladık.  Öğrencilerin yoğun olarak yaşamasından dolayı 1+1 ağırlıklı daireler yaptık.

42 GÜNDE SATIŞ REKORU

1 sene içerisinde 4 proje bitirdik. İlk projemiz Vitrin. Arkasından Suite, Corridor ve Uniway projeleri başladı. Suit’in ilk etabını, Corridor ve Uniway’i eylül ayında bitirmiş oluyoruz. Kaba inşaatımız bitmeden satışları tamamladık. Hatta vitrin projemizin satışlarını 42 günde tamamladık. Bu büyük bir rekor. Müşterilerimiz bizden genellikle yatırım amaçlı daire alıyor. Satın alıp öğrencilere kiraya veriyor. Dükkanları şimdilik satışa çıkarmadık. İlk etapta kurumsal firmalara kiraya vereceğiz. Daha sonra satmayı düşünebiliriz.

 

SEYREK’İN İLK ÇARŞI PROJESİ

Amacımız sadece bina yapmak, öğrenciyi barındırmak değil burada sosyal yaşamı da hareketlendirmek. Buradaki öğrenciler sosyal yaşantıyı İzmir’in merkezinde arıyordu. Biz sosyal yaşamı getirmek için her projede minik çarşılar oluşturduk. Seyrek’teki ilk çarşı projesini biz yaptık. Bunun ikincisi, üçüncüsü gelecektir. Bölge buna hazır durumda. Biz yaptığımız imalatlarımızla, kalitemizle ileriye dönük yatırım yaptık. Şehir merkezinde yaptığımız projelerden hiçbir eksiği yok. Bu yüzden satışlarımız da kolay oluyor.

ÖDEMEDE ‘3 SEÇENEKLİ’ BÜYÜK KOLAYLIK

Burada en pahalı daireleri satmamıza rağmen en çok satışı biz yapıyoruz. Çünkü bu işin hakkını veriyoruz. Ödemlerde kolaylıklar sağlıyoruz. 3 ödeme seçeneğimiz var. Nakitte indirim sağlıyoruz. Balon dediğimiz ödeme sisteminde inşaat bitene kadar vadelere faiz koymuyoruz. Ya da konut kredisi kullandırttığımız müşterilerimize yüzde 30 peşinatla faiz indirimi imkanı sağlıyoruz.

 

STRATEJİK KONUMU ÇOK ÖNEMLİ

Seyrek’in stratejik konumu çok önemli. Şehir merkezine yakın olması, otobanın açılması, bilinirliğinin artması, yatırımcıların burayı fark etmesi, doğalgazın olması, Foça yolu üzerinde bulunması, arz talep meselesi buradaki projelerin çoğalmasına sebebiyet verdi.

 

ÖĞRENCİLERE 2 BİN 64 SORU

Buradaki projeye başlarken hiçbir tedirginliğimiz yoktu. Çünkü çok iyi bir AR-GE çalışması yaptık. Öğrencilere 2 bin 64 soru sorduk. Öğrenciler ne tip daire ister, lüks konut mu ister, uygun kira mı ister, bu projelerde havuz mu ister, sosyal yaşam mı ister, çarşı mı ister bunların hepsini değerlendirdik. Bu taleplerin hepsine yetişmek mümkün değil ama çoğunu da gerçekleştirdik. Çarşı isteyene çarşı, havuz isteyene havuz yaptık. Kendimizi her zaman öğrencilerin yerine koyduk. Öğrencilerin isteklerini karşılamakla başladı proje. Buranın mimarı öğrenciler diyebiliriz.

OKULA EN YAKIN PROJE

Öğrenciler bütün projelerde okula yürüme mesafesinde olmasını istediler. Bizde seçtiğimiz bütün proje losyonlarında hep mükemmele adadık. Seyrek’in ücra köşesinde yapalım nede olsa satarız demedik. Seyrek’in en güzel, en stratejik alanlarını seçtik. Bir projemiz okula 100 metre uzaklıkta. Seyrek’in okula en yakın projesi. Daha da yakını olmayacak.  Bir projemiz hem kolej, hem hazırlık hem de kampüsün ortasında bulunuyor. Hazırlık okuluna en yakın proje de bizim. Müteahhitler ilk başlangıçta olumsuz değerlendirilir. Acaba yapabilecek mi, Bu projenin altından kalkabilecek mi endişesi oluşur. Yatırımcının aklında hep soru işareti vardır. Biz 8 ayda bu soru işaretlerini silip fazlasını koyduk.

FİYATLAR NEDEN ARTTI?

Bizim ilk projemizde 1+1 dairelerin lansman fiyatları 99 bin TL’den başlıyordu. Yeni projemizde bu rakam 135 binlerde olacak. Bizim kalitemiz standarttır. Biz gerekirse kârımızdan vazgeçeriz ama kaliteden asla. Buradaki fiyat artışının nedeni arsa fiyatlarındaki yükselme. Seyrek’in değeri son 1 yılda 6 kat arttı. Haliyle bu artış arsa fiyatlarına da yansıdı.

DAİRELERİN KİRACISI HAZIR

Belki fiyatlarımız piyasaya göre pahalı ama albenisi yüksek daireleri en iyi lokasyonlarda yapıyoruz. Bizden daire alan biri bu daireyi rahatlıkla satabilir veya kiralayabilir. Hiçbir yatırımcı kiracı bulmakla uğraşmayacak. Dairelerin kiracısı hazır. Öğrenciler bize geliyorlar proje bitince haber verin biz buradan daire kiralamak istiyoruz diyorlar.

3+1 VE 4+1 SEÇENEKLERİNİ DEĞERLENDİRİYORUZ

Beşinci projemiz Center projesi olacak. Gidişata göre çok daha büyük projeleri hayata geçireceğiz. Önümüzdeki projelerde de çarşı ve sosyal alanlar olacak. Eğer öğrencileri burada tutmayı başarabilir ve yeni bir yaşam alanı oluşturursak ileride 3+1 ve 4+1 daire seçeneklerini de düşünüyoruz. Bunun için beklememiz gerekiyor. Seyrek’i okulun açık olduğu 9 ay değil 12 ay canlı tutmaya çalışıyoruz.

 

ARSALAR 6 KAT DEĞERLENDİ

Son 1 yılda arsaların değeri inanılmaz arttı. Kat karşılı arsalar yüzde 20 oranında arttı. Biz buraya geldiğimizde kat karşılığı anlaşmalar yüzde 30’du. Bu rakam yüzde 50’leri buldu. Bizim son 2 projemiz yüzde 50 kat karşılığı anlaşmadır. Altı kat değerlendi buradaki arsalar. Burada hiçbir yatırımcı da yüzde 30’un altında kazanmadı. Vitrin projesinin kazancı yüzde 50’leri buldu. Yatırımcıyı çok memnun etti. Seyrek’te 1.2 emsalli alanlarımız var. Yüzde 30 oturma alanı var. 4 kat imarlı. Sevimli, sempatik yüksek yapılarla boğulmayan yerler çıkıyor. Biz bundan memnunuz. Bizce böyle kalmalı.

 

YATIRIMCI YÜZDE 65 KAZANDI

Bizden daire veya dükkan satın alan/kiralayan hiç kimse biz bu projeyi beğenmedik demiyor. Tam tersine gelen herkes projemize bayılıyor. Yaklaşımlar hep olumlu. Kaba inşaatta daire alanlar aşağı yukarı yüzde 65 kazandı. O dönemde bankada 100 bin lirası olup bizden daire alan birisinin şu anda 160-170 bin liralık parası var demek oluyor. Bu müthiş bir yatırım. Bunu biz değil müşterilerimiz söylüyor.

 

KURUMSAL ÇALIŞIYORUZ

Biz hep kurumsal olmaya özen gösterdik. İnşaatta kullandığımız malzemelerden, örnek dairede kullandığımız malzemelere, full eşya dairelere kadar her şeyi kurumsal yapıyoruz. Çarşı dükkanlarının kiralanmasından Coldwell Banker Rota ile çalışıyoruz. Kurumsal olmayan hiçbir şeyi içimize sokmamaya çalışıyoruz.

Vitrin projesinin konut satışları tamamlanırken çarşıda bulunan dükkanlar kiralığa çıkarılacak. Çarşı dükkanlarının kurumsal firmalara kiralanması ile ilgili Coldweel Banker Rota’dan Ali Çelen ve Saadet Koçel ile işbirliği yapılacak.

 

COLDWEEL BANKER ROTA İLE İŞBİRLİĞİ

Dükkanların kurumsal firmalara kiralanması görevini üstlenen Gayrimenkul danışmanı Ali Çelen şunları dile getirdi, “Ferruh ve Serdar beylerle ilk tanıştığımızda projeye ne kadar inandıklarını gördük. Projenin güzelliğini bizde gördük. Projeyi satacağınız, kiralayacağınız inancını taşırsanız satabilirsiniz. Bizde bu inancı taşıdık. Çarşı projemizde 15 mağazamız mevcut. Kurumsal kiralamayı biz üstleneceğiz. Farklı firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor. Bittiğinde de burası Bornova, Bayraklı, Konak’tan bir farkı olmayacak. Burada okuyan bir öğrenci buradan çıkma ihtiyacı duymayacak. Bu projede olmaktan onur ve gurur duyuyorum.”

Gayrimenkul danışmanı Saadet Koçel ise şu ifadeleri kullandı, “Burada yaşayan herkesin, her ihtiyacını karşılayabileceği bir konsept oluşturacağız. Unlu mamullerinden, eczanesine, marketinden, kuru temizlemecisine kadar her şey olacak. Proje kurumsal, buradaki mağazaların da kurumsal olması için çabalıyoruz. Sadece öğrencinin değil buranın halkı ve Foça yolundan geçenlerin de ihtiyacını karşılayacak bir çarşı olacak.”